مهارت‌های انسانی (مهارت‌های نرم) چیست؟ مهارت‌هایی که اگر بلد نباشید باید با شغلتان خداحافظی کنید!

تاثیر مهارت های نرم در درخشش در کار

مهارت‌های انسانی یا مهارت‌های نرم چیست؟ دوستی را می‌شناختیم که مهندس مکانیک ماهری بود و در زمینه‌ای تخصص داشت که تعداد متخصصان آن حوزه در ایران به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسید. شرکت‌های بسیار زیادی خواهان استخدام او با حقوق بسیار بالا بودند و بر سر استخدام او دعوا بود. اما این دوست ما یک مشکل داشت: سر هر کاری که می‌رفت بیشتر از یک ماه دوام نمی‌آورد و دائم از محل کاری به محل کار دیگر در حال اسباب‌کشی بود.

دلیل این اتفاق چه بود؟ آیا او تخصص یا تجربه کافی نداشت؟ یا حقوق کمی می‌گرفت؟ پاسخ هر دو سوال منفی است. بیایید کمی بیشتر در مورد دلایل ناکامی آن دوست برایتان توضیح دهیم.

در دنیای امروز فقط یک نویسنده/ مهندس/ برنامه‌نویس یا مکانیک «خوب» بودن کافی نیست، شما باید بلد باشید تا با دیگر «انسان‌ها» چطور رفتار کنید. از این منظر بسیاری از مهارت‌های کلیدی مورد نیاز برای یک شغل را نمی‌توان در کلاس‌های درس یا موسسات مهارت‌آموزی پیدا کرد.

این دسته از مهارت‌ها «مهارت‌های نرم» یا مهارت‌های انسانی نامیده می‌شوند و بهره‌مندی از آن‌ها از آن چیزی که فکر می‌کنید -هنگام جستجوی یک شغل یا استخدام در یک موقعیت شغلی- برای شما مهم‌تر است.

در این مقاله می‌خواهیم «مهارت‌های انسانی» را تعریف و انواع آن را به شما توضیح دهیم تا با شناخت و به دست آوردن آن‌ها بتوانید دوره کاری درخشانی را تجربه کنید.

مهارت‌های انسانی یا نرم چیست؟

برخلاف مهارت‌های سخت که به روش‌های مختلف قابل سنجش و اندازه‌گیری است، مهارت‌های انسانی یا نرم به شکل ملموسی قابل اندازه‌گیری و تعیین کیفیت نیست. بعضی از مهارت‌های انسانی مورد نظر ما این‌هاست:

  • تفکر تحلیلی
  • مهارت‌های ارتباطی شفاهی و نوشتاری
  • قدرت رهبری

 

مهارت‌های انسانی یا مهارت نرم چیست؟

 

تحقیقی از «جامعه مدیریت منابع انسانی» نشان داده که کارفرماها حقیقتا مهارت‌های انسانی را به مهارت‌های فنی نظیر «درک مطلب» یا تسلط بر «ریاضیات» ترجیح می‌دهند.

یکی از دلایل اقبال به مهارت‌های انسانی این است که این مهارت‌ها باعث تسهیل در روابط انسانی می‌شود. Kathy Robinson (کتی رابینسون) موسس شرکت TurningPoint که در حوزه آموزش مهارت‌های شغلی فعال است می‌گوید:

« مهارت‌های انسانی کلید ساختن روابط، به دست آوردن بینش و خلق فرصت‌های بیشتر برای پیشرفت و ترقی است.»

اساسا شما ممکن است در کاری که انجام می‌دهید بهترین باشید، اما اگر مهارت‌های نرم شما چنگی به دل نزند، فرصت شما برای پیشرفت در شغل‌تان محدود خواهد شد. مثل همان دوست مکانیک ما. پس به خواندن این مقاله ادامه داده و یاد بگیرید که برای موفقیت شغلی باید کدام دسته از مهارت‌های انسانی را در چنته داشته باشید و برای به دست آوردن آن‌ها باید چه قدم‌هایی را طی کنید.

مهارت‌های نرم مورد نیاز برای حرفه شما

  1. ارتباطات

چرا به آن احتیاج دارید: هر دو دسته مهارت‌های ارتباطی کلامی و نوشتاری جزء حیاتی‌ترین مهارت‌های انسانی مورد نیاز در محل کار هستند، چرا که نوع ارتباط شما با همکاران و شیوه درک آن‌ها نسبت به شما را تعیین می‌کنند. این مهارت‌ها همچنین شانس شما را برای ساختن رابطه‌ای سازنده با همکاران‌تان افزایش خواهند داد.

مهارت‌های ارتباطی باعث تقویت عملکرد شما می‌شوند، چون به شما کمک می‌کنند که انتظارات مدیرتان از شما (و بالعکس) شفاف و روشن باشد و این قضیه به عملکرد کم‌نقص شما منجر شود.

چرا کارفرماها به دنبال آن هستند: پرسنل یک شرکت وقتی بلد باشند چطور با همکاران خود ارتباط برقرار کنند، بازدهی بالاتری خواهند داشت. زمانی که شما بتوانید پاسخ به سوالات «چه کسی؟»، «چه؟»، «چه وقت؟»، «کجا؟»، «چرا؟» و «چگونه؟» در یک پروژه را روشن کنید، بلیت شما برنده شده است.

چطور باید آن را به دست آورد: یکی از راه‌های کسب این مهارت، شرکت در ورکشاپ‌ها و کلاس‌های آموزش فنون سخنوری و ارتباطات یا تماشای ویدئوهای مربوط به آن در اینترنت است.

 

ارتباطات کلامی و نوشتاری از مهمترین مهارت‌های انسانی هستند

 

  1. کار گروهی

چرا به آن احتیاج دارید: موفقیت یک سازمان به ندرت از عملکرد انفرادی یک شخص ناشی می‌شود. موفقیت نتیجه کار چندین آدم در راستای رسیدن به یک هدف مشترک است. پیروزی جمعی زمانی حاصل می‌شود که کارمندان بتوانند استعدادهای شخصی خود را با بقیه اعضای تیم ترکیب کنند.

تحقیقی از موسسه نظرسنجی معتبر «گالوپ» نشان داده که داشتن دوست در محل کار، باعث افزایش رضایتمندی شما از آن شغل خواهد شد.

 

جهت مطالعه نسخه اصلی نظرسنجی موسسه گالوپ می‌توانید به مقاله اصلی با عنوان «Why We Need Best Friends at Work» مراجعه کنید.

 

چرا کارفرماها به دنبال آن هستند: مدیران عموما به دنبال ساخت یک فرهنگ سازمانی مبتنی بر دوستی هستند که هم باعث حفظ نیروهای انسانی و هم به جذب و شکوفایی استعدادهای درجه‌یک منجر شود. علاوه بر این ساختن یک ارتباط مناسب با همکاران باعث افزایش کیفیت کار همه کارمندان خواهد شد. به همین دلیل به کار گروهی به عنوان یکی از مهمترین مهارت‌های انسانی نگاه می‌کنند.

چطور باید آن را به دست آورد: برای ایجاد حسن نیت می‌توانید در مواقع نیاز به همکاران خود کمک کنید. مثلا به او بگویید: «می‌دونم سرت خیلی شلوغه، می‌خوای یه سری از کارها رو من انجام بدم برات؟». یک راه دیگر برای ایجاد رابطه خوب، پشتیبانی از همکارتان در هنگامی است که او به مرخصی یا تعطیلات رفته است.

 

کار گروهی از مهارت‌های انسانی ضروری است که باعث رضایتمندی بیشتر میشود

 

  1. سازگاری

چرا به آن احتیاج دارید: امور همیشه مطابق با انتظار آدم پیش نمی‌روند، زمانی که چنین اتفاقی افتاد به جای سرزنش و غرولند باید به دنبال یک راه‌ جایگزین برای حل مسئله بود. «کتی رابینسون» در این زمینه می‌گوید: «رهبران موفق آن‌هایی هستند که هنگام بروز مشکلات از خود انعطاف نشان می‌دهند.»

چرا کارفرماها به دنبال آن هستند: «جوئل گارفینکل»، نویسنده و اینفلوئنسر حوزه «منابع انسانی» اعتقاد دارد: «سرعت تغییرات در محیط‌های کاری بسیار تندوتیز است.» بنابراین کارفرماها به کارمندانی احتیاج دارند که توان انطباق آن‌ها با این تغییرات، سریع و مناسب باشد و بتوانند تعادل شرکت در زمان مقتضی را حفظ کنند.

چطور باید آن را به دست آورد: خودتان را وادار به پذیرش سریع تغییرات کنید. «گارفینکل» مثال خوبی در این زمینه برای شما آورده است: «وقتی شما بدون ابراز تاسف و غم نسبت به روزگار ساده قدیمی، از پذیرش و کار با فناوری‌های جدید استقبال می‌کنید، نشان‌دهنده این است که برای پذیرش چالش‌های جدید ظرفیت دارید.» در این زمینه دنبال شرکت در جلسات آموزشی و یادگیری نکات جدید از همکاران خود باشید و اگر در این زمینه چیزی بلدید، به همکاران‌تان هم آن را آموزش دهید.»

 

سازگاری از مهارت‌های نرم مورد نیاز برای هر شغلی

 

  1. حل مسئله

چرا به آن احتیاج دارید: وقتی چیزی درست پیش نرود، هم می‌توان غر زد و ایراد گرفت و هم می‌توان آستین بالا زد و کاری انجام داد. اگر بتوانید به لحاظ فکری روی پای خود بایستید، مدیرتان به عنوان یک کارمند مستقل و قوی روی شما حساب خواهد کرد.

چرا کارفرماها به دنبال آن هستند: چرا دنبال آن نباشند؟! شرکت‌ها به کارمندانی که قدرت حل مسئله دارند به عنوان بهترین کارمندان خود که قادر به حل چالش‌های منفی پیش‌بینی‌نشده هستند نگاه می‌کنند.

چطور باید آن را به دست آورد: خانم رابینسون توصیه کاربردی دیگری هم برای ما دارد: «همیشه با یک راه‌حل سراغ مدیرتان بروید، نه یک مشکل». بنابراین اگر مشکلی سر راه سبز شد، قبل از این‌که سریعا آن را پیش رئیس‌تان ببرید، بنشینید و خوب در مورد شیوه‌های حل آن فکر کنید.

 

مهارت حل مسئله کارمندان؛ هنگام بروز مشکلات به جای غر زدن باید مسئله را حل کرد

 

  1. مشاهدات انتقادی

چرا به آن احتیاج دارید: داده‌های زیاد زمانی که بلد نباشید چطور آن‌ها را تحلیل یا تفسیر کنید به درد نمی‌خورند. آیا باید به دنبال الگویی برای ربط دادن آن‌ها به هم بود؟ به غیر از این داده‌ها باید به دنبال چه چیز دیگری باشیم؟ تبدیل شدن به یک «مشاهده‌گر انتقادی» باعث می‌شود تا در هر زمینه‌ای به یک کارمند ایده‌آل تبدیل شوید.

چرا کارفرماها به دنبال آن هستند: شرکت‌ها به متفکران انتقادی احتیاج دارند، این افراد بینش تازه‌ای وارد سازمان می‌کنند که به شرکت کمک می‌کند در رقابت با سایر رقبا سرپا بایستد و فرایندهای داخلی شرکت را ارتقاء دهد.

چطور باید آن را به دست آورد: برای تبدیل شدن به یک مشاهده‌گر انتقادی شما باید نحوه آنالیز داده‌ها و کاربردی‌ کردن آن‌ها را بلد باشید. برای مثال آیا مدیر شما واقعا گزارش‌های هفتگی فروش شرکت را می‌خواند؟ واکنش او نسبت به خبرهای بدی که از درون جلسات داخلی به او می‌رسد چیست؟ زمان ایده‌آل روز برای ملاقات با رئیس و مطرح کردن سئوالات یا مشکلات با او کدام است؟ با مشاهده واکنش مردم نسبت به جریان اطلاعات، شما بیشتر نسبت به آن دسته از جنبه‌های اعتقادی که باعث پیشرفت عملکرد شرکت می‌شود احاطه پیدا می‌کنید.

 

  1. حل تعارضات

چرا به آن احتیاج دارید: خانم رابینسون اعتقاد دارد «زمانی که بیش از یک نفر در یک شرکت استخدام می‌شوند، تعارضات ظهور خواهد کرد.» این طبیعت بشر است. بنابراین توان حل مشکلاتی که با دیگر همکاران پیش می‌آید باعث می‌شود تا رابطه سازنده بهتری با همکاران خود بسازید.

چرا کارفرماها به دنبال آن هستند: توان کار در حین مشکل داشتن با دیگران هم نشانه بلوغ حرفه‌ای یک کارمند و هم مبین قدرت رهبری اوست. فردی با این ویژگی‌ها به ساختن محل کاری سلامت و مبتنی بر همکاری متقابل کمک خواهد کرد.

چطور باید آن را به دست آورد: بهترین راه برای حل مشکلات و ناسازگاری با مردم، مطرح کردن این مشکلات با آن‌ها به شکلی مستقیم و در عین حال ظریف است. در شرایط عدم توافق دو کارمند اگر به عنوان یک واسطه عمل می‌کنید، اجازه دهید که هر دو نفر شکایات خود را در شرایطی عاری از قضاوت مطرح و در کنار هم برای آن راه‌حلی پیدا کنند.

 

حل تعارضات از مهارت های نرم هر کارمندی است و باعث سلامت محیط کاری میشود

 

  1. رهبری

چرا به آن احتیاج دارید: داشتن اعتماد به نفس و بینشی خوب، روی همکاران‌تان تاثیر مثبتی خواهد داشت و باعث خواهد شد تا در زمان حال و آینده، با ایده‌های شما همراهی کنند. نمایش این مهارت‌های رهبری باعث می‌شود تا بیشتر به چشم شرکت بیایید و این موضوع به فرصت‌هایی نظیر ارتقاء پست یا افزایش حقوق منجر خواهد شد.

چرا کارفرماها به دنبال آن هستند: روسا و مدیران همیشه دنبال استخدام افرادی با ظرفیت رهبری هستند، زیرا چنین کارمندانی هستند که روزی مرزها را کنار زده و میراث شرکت را می‌سازند.

چطور باید آن را به دست آورد: رهبر بودن صرفا به این معنا نیست که دیگران کاری که شما می‌گویید را انجام دهند. رهبری یعنی کمک به دیگران برای این‌که بتوانند از حداکثر ظرفیت خود استفاده کنند. یکی از راه‌های تمرین رهبری، کار کردن به عنوان سرپرست کارآموزان است که به شما فرصت می‌دهد دیگران را مدیریت کنید و یاد بگیرید که چطور باید در یک گروه انگیزه بیشتری ایجاد و از آن‌ها مسئولیت افزون‌تری طلب کرد.

 

رهبری موفق برای اداره تیم های کاری از مهارت های اساسی هر فردی است

 

بعد از اینکه مهارت‌هایتان را افزایش دادید نیاز دارید که بر اساس توانایی‌ها، مسیر شغلی خود را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «برنامه‌ریزی مسیر شغلی» مراجعه کنید و با توجه به نکات گفته شده یک مسیر شغلی مناسب برای پیشرفتتان تدوین کنید.

 

سخن آخر

همان‌طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، برای تبدیل شدن به یک نیروی ایده‌آل و درخشش در محیط کار، تنها داشتن مهارت و تخصص کافی نیست. آنچه شما را از بقیه کارمندان متمایز خواهد کرد، داشتن این مهارت‌های نرم است. احراز مهارت‌های انسانی کار ساده‌ای نیست و نیاز به آموزش، پرورش و تمرین دارد. ولی وقتی به واسطه آموزش و تمرین آن‌ها را در خودتان تقویت کردید، مطمئن باشید در محیط کارتان روی شما به عنوان یک نیروی موثر و قابل ارتقاء حساب باز خواهند کرد.

 

به نظر شما یادگیری چه مهارت‌های دیگری برای کسب و کارهای امروزی ضروری است و کارجویان را در یافتن شغل مناسب کمک می‌کند؟ تجربیاتتان را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

 

مهارت انسانی یا مهارت نرم چیست؟

برخلاف مهارت‌های سخت که به روش‌های مختلف قابل سنجش و اندازه‌گیری است، مهارت‌های انسانی یا نرم به شکل ملموسی قابل اندازه‌گیری و تعیین کیفیت نیست. مهارت‌های کلیدی مورد نیاز برای یک شغل را نمی‌توان در کلاس‌های درس یا موسسات مهارت‌آموزی پیدا کرد. این دسته از مهارت‌ها «مهارت‌های نرم» یا مهارت‌های انسانی نامیده می‌شوند.

 

مهارت‌های نرم کدام‌اند؟

۱- تفکر تحلیلی
۲- مهارت‌های ارتباطی شفاهی و نوشتاری
۳- قدرت رهبری

 

مهارت‌های نرم بهترند یا مهارت‌های سخت؟

برای دستیابی به یک شغل و پیشرفت شغلی هردو مهارت های نرم و سخت لازم‌اند. اما تحقیقی از «جامعه مدیریت منابع انسانی» نشان داده که کارفرماها حقیقتا مهارت‌های انسانی را به مهارت‌های فنی نظیر «درک مطلب» یا تسلط بر «ریاضیات» ترجیح می‌دهند.

 

برای به دست آوردن یک شغل کدام مهارت‌های نرم را یاد بگیریم؟

۱- ارتباطات
۲- کارگروهی
۳- سازگاری
۴- حل مساله
۵- مشاهدات انتقادی
۶- حل تعارضات
۷- رهبری

امتیاز دهید :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

نظرات کاربران