۸ مرحله ای که با آن میتوانید برند کارفرمایی خود را بسازید

گام های مهم برندسازی کارفرما در شرکت

کاهش هزینه استخدام به نصف، و کاهش ۲۸ درصدی نرخ خروج کارمندان از سازمان، با یک برندسازی کارفرما که به خوبی انجام شده باشد، به راحتی امکان‌پذیر است. به‌علاوه، وقتی شرکت برند کارفرمای خوبی داشته باشد، متقاضیان مشاغل آن، به میزان ۵۰% شایسته‌‌تر از حالتی است که برند آن به‌اندازه کافی در اذهان عمومی مورد توجه نباشد.

زمانی که افراد عادی به دنبال استخدام شدن در یک شرکت باشند، از سایت‌های استخدامی، مجلات نیازمندی، آگهی‌ها و… کمک می‌گیرند. اما زمانی که افراد متخصص و با استعداد به دنبال یک شغل ثابت باشند، اولین کار آن‌ها تحقیق در مورد شرکت‌هایی است که در حال جذب نیرو هستند تا بتوانند بهترین و معتبرترینِ آن‌ها را برای استخدام پیدا کنند.

طبق آمار حدود ۸۶ درصد از نیرو‌های آماده به‌کار، فارغ از هر سطح تخصص و غیره‌، علاقه‌ای به استخدام در شرکت‌هایی با برند بدنام ندارند و هیچ درخواستی جهت همکاری برای آ‌ن‌ها ارسال نمی‌کنند. اهمیت برندسازی کارفرما از آن جهت است که شما برای تبدیل شدن به یک سازمان مناسب برای جذب و استخدام نیروی انسانی، به برند کارفرمای قوی نیاز دارید. این موضوع می‌تواند تا حد زیادی تضمین کند که استعداد‌های برتر به مجموعه شما جذب می‌شوند.

 

جستجوی کارفرما توسط نیروهای متخصص

 

اکنون، قصد داریم تا معنای برندسازی کارفرما را بررسی کنیم و توضیح دهیم که چگونه می‌توانید راهبرد شخصیتان را در خصوص برندسازی کارفرما به‌کار بگیرید.

برند کارفرما و برندسازی کارفرما دقیقا چیست؟

برند کارفرمای شما، شهرتی است که در دید کارمندان سازمانِ خود و پس از آن، در خارج از مجموعه و در چشم افراد دیگر دارید.

در زمان برندسازی شرکت (نه برند کارفرما)، شما بازتابی از شرکت خود را در ذهن مشتریان می‌سازید اما در برندسازی کارفرما، خودتان را به جویندگان کار و کارمندان عرضه می‌کنید. (البته در مقاله «رابطه برند کارفرما و برند شرکت» توضیح دادیم که برند کارفرمای شما از دل برندِ شرکت بیرون می‌آید و متمایز از برند شرکت نیست). دو مورد از اهداف اصلی برندسازی کارفرما، جذب نیروی متخصص و با استعداد برتر،و حفظ نیروهای با استعداد در مجموعه است.

 

برند کارفرما و برندسازی کارفرما دقیقا چیست؟

 

برندسازی کارفرما چه اهمیتی دارد؟

 1. برخی از مدیران تصور می‌کنند که وجود یک نام پرآوازه از آن‌ها در ذهن مردم، شرکتشان را از خلق برند کارفرما معاف می‌کند. اما این تصور اشتباه است؛ اینکه در حوزه کاریتان برند قدرتمندی باشید، دلیل قانع‌کننده‌ای برای کارجویان نیست تا به استخدام شرکت شما در بیایند.
 2. اگر نیرویی که به دنبال کار است، از کارمند شرکت شما در مورد کار در مجموعه‌تان سؤال کند، احتمالا جواب کارمند شما این نیست که ما یک مجموعه بزرگ با محصولات پرفروش هستیم! بلکه جواب، رفتار و بازخوردی است که او از فعالیت در این مجموعه دریافت کرده است. پس اهمیت برندسازی کارفرما در شرکت، در این زمان مشخص می‌شود.
 3. زمانی که وارد سایت‌های شرکتی می‌شویم، در تاریخچه شکل‌گیری سازمان‌ها، صفحات درباره‌ما، قوانین و خط‌مشی‌ها را می‌بینم که مدیران برند، داستان جذابی در مورد شرکت نوشته‌اند که توجه هر فرد عادی را به خود جلب می‌کند. اما موضوع برند کارفرما و اهمیت اجرای آن صرفا به داستان سرایی (STORY TELLING) ختم نمی‌شود. بلکه بیشتر از داستان، مردم به صداقت اهمیت می‌دهند و صداقت حرف‌های شما در رفتار و عمل شرکتتان مشخص خواهد شد.
 4. در نهایت، برند کارفرما به کاهش قابل توجه هزینه‌های جذب نیرو و استخدام کمک می‌کند و در عین حال، به روحیه بهتر و بهره‌‌‌وری بیشتر اعضای تیمِتان منجر خواهد شد.

 

جذب نیروهای متخصص از طریق برندسازی کارفرما

 

قدم به قدم تا برندسازی کارفرما

برندسازی کارفرما به مسائل بسیاری وابسته است. شاید بیش از ۲۰ مسئله مهم برای تحقق این فعالیت وجود داشته باشد. اما اگر چند مورد از آنها را به صورت اصولی و کامل انجام دهید مفیدتر از حالتی خواهد بود که تمام آنها را به صورت ناقص انجام دهید.

در ادامه به ۸ قدم برندسازی کارفرما می‌پردازیم و در مورد هرکدام توضیحات لازم را به شما ارائه می‌کنیم.

۱- ارزش پیشنهادی و منحصر به فرد شرکت خود را بشناسید

برای ایجاد یک برندسازی کارفرما قدرتمند، لازم است در اولین قدم روی شعارِ برند و بیانه مأموریت سازمان، ارزش‌ها، نگرش‌ها و فرهنگ شرکتتان تمرکز کنید. به عنوان یک مثال ملموس، بیانیه مأموریت سازمان آموزش و پرورش ایالات متحده آمریکا، جمله پایین است:

«روزی می‌رسد که همه کودکان این سرزمین از فرصت دست‌یابی به آموزش و پرورش ممتاز برخوردار خواهند بود.»

این بیانیه مأموریت یا خط‌مشی مسیری که این سازمان پیش‌رو دارد را مشخص می‌کند. از جمله وعده‌هایی که این سازمان در جهت افزایش برندسازی کارفرما به نیروهای خود می‌دهد، فرصت یادگیری مداوم است. در توضیح بهتر، این شرکت در مورد این موضوع می‌گوید:

«ما با کنجکاوی کار می‌کنیم و ایده‌های جدید را با آغوش باز می‌پذیریم تا نوآوری داشته باشیم و همواره بهتر شویم. آگاهانه ریسک می‌کنیم و از موفقیت‌‌ها و شکست‌‌ها و نیز از یکدیگر درس می‌گیریم»

با این شعار، سازمان مذکور، ارزش‌ها و برند کارفرمای خود را با هدف مجموعه، هم‌راستا کرده است.

پس در اولین قدم، ارزش کسب‌وکار خود را مشخص کنید.

۲- ارزیابی برند کارفرما را فراموش نکنید

 

ارزیابی برند کارفرما را فراموش نکنید

 

با شنیدن نظر چند مخاطب نمی‌توانید از شهرت برند کارفرمای خود مطمئن شوید. باید دائما در حال ارزیابی باشید تا بتوانید به صورت قطعی شهرت برند خود را قضاوت کنید. از جمله راه‌های ممکن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جستجو در فروم‌های اینترنتی
 • جستجو در شبکه‌های اجتماعی
 • استفاده از فرم‌های نظرسنجی
 • و…

هدف نهایی از این بررسی‌ها این است که نقاط قوت شرکت خود در ذهن کارجویان و مخاطبان را پیدا کرده و با یافتن نقاط ضعف، آن‌ها را بهبود داده و رفع کنید.

۳- در برندسازی کارفرما پس از ارزش شرکت، ارزش کارفرما را مشخص کنید

ارزش پیشنهادی کارفرمای شما چیزی است که تیم نیروی انسانی و مسئولین استخدام، می‌توانند آن را با متقاضیان استخدام در میان بگذارند.

در قدم اول برندسازی کارفرما، ارزش شرکت را مشخص کردید و به مخاطبان و کارجویان نشان دادید که به دنبال چه هدفی هستید. اما این بار به دنبال مشخص کردن ارزش کارفرما هستیم. این ارزش صرفا بر روی نیروهای مشتاق به استخدام تمرکز دارد و حاوی تعهد و البته پیام بازاریابی است. پس دقت کنید؛ شعارهای نمادینی که قرار نیست به واقعیت تبدیل شوند، جایی در انتخاب شما نداشته باشند.

همین‌طور باید به موافقت کارمندان فعلیتان با آن اهمیت دهید و مطمئن باشید که آن‌ها هم از وجود این خط‌مشی کارفرما راضی و خشنودند. در انتها نیز می‌توانید ارزش انتخاب شده را در شبکه‌های اجتماعی، سایت، صفحه استخدام و… منتشر کنید.

 

در برندسازی کارفرما پس از ارزش شرکت، ارزش کارفرما را مشخص کنید

 

در اصل، در انتخاب ارزش پیشنهادی کارفرما، باید به‌دنبال این باشید که، با بیان تأثیر مثبتی که شرکتتان بر دنیا می‌گذارد، یا هدف عمیق‌تر آن، اشتیاق را در متقاضیان استخدام برانگیزید. بیشتر افراد تمایل دارند حس کنند که فعالیتشان باعث ایجاد تغییری در محیط اطرافشان می‌شود، حتی اگر به دست آوردن این حس به از دست دادن حقوقی بزرگتر منجر شود.

به عنوان یک نمونهِ ارزش کارفرما، می‌توان به این شعار اشاره کرد:

«کمک کنید آینده را بسازیم. خودتان باشید، تفاوت ایجاد کنید. جایی کار کنید که الهام‌ بخش کاوش اشتیاق‌‌هایتان باشد و استعدادهایتان را رشد و پرورش دهد. با در اختیار داشتن فناوری‌های پیشرفته و در جریان جالبترین پروژه‌هایی که در تصورتان می‌گنجند دست به نوآوری بزنید. با استفاده از ابزارهای موردنیاز برای ادامه‌ یادگیری و رشد، همواره در این عرصه پیشگام باشید و در دنیا تفاوت ایجاد کنید.»

۴- برای کارمندان خود ارزش قائل شده و آن را به همه نشان دهید

همان‌طور که در مطالب این مقاله گفته شد، تمرکز برندسازی کارفرما صرفا بر روی جذب نیروهای جدید نیست. بلکه قسمتی از آن، به حفظ نیروهای فعلی توجه می‌کند. اینکه برای کارمندتان ارزش قائل شوید باعث ایجاد رضایت شغلی در آن‌ها شده و سپس این رضایت به دیگران منتقل می‌شود. در این زمان است که اگر فردی در مورد استخدام در شرکت شما از نیرویتان سؤال کند، با ویژگی‌هایی در مورد شما روبرو می‌شود که به هیچ عنوان توانایی صرف نظر از آن‌ها را نخواهد داشت.

می‌توانید برای رسیدن به این هدف، با کارمندان خود مصاحبه کنید و آن را در سایت قرار دهید. همین‌طور برگزاری رویدادهای تفریحی و انتشار تصاویر و ویدیو‌های آن در شبکه‌های اجتماعی شما و خود نیروها (با هشتگ‌های مربوط به مجموعه‌تان) بسیار تأثیر گذار است.

نکته:

بههیچ عنوان نسبت به تشکر و قدردانی از نیروها بی‌توجه نباشید.

 

برندسازی صحیح کارفرما تا اندازه زیادی به رضایت شغلی کارکنان بستگی دارد. زمانی که کارمندانتان نارضایتی شغلی داشته باشند نمی‌توانید برندسازی درستی انجام دهید. نظرات منفی کارکنان درباره شرکتشان بدنامی شما را به دنبال دارد. پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه مقاله «روش‌های ایجاد رضایت شغلی در کارکنان» قدم‌های محکم‌تری برای برندسازی کارفرما بردارید.

 

۵- آنبوردینگ (Onboarding) را فراموش نکنید

منظور از آنبوردینگ یا همسوسازی این است که در طول فعالیت یک کارمند، تمامی اطلاعات و ابزار موردنیاز در اختیار او قرار بگیرد تا بتواند به بهترین نحو ممکن وظایف خود را اجرا کرده و در این روند با مشکل ناراحت کننده‌ای روبرو نشود.

همسوسازی نیز از مواردی است که باعث حفظ و نگهداشت منابع انسانی در سازمان می‌شود.

طبق گزارشات، ۶۹ درصد از کارمندانی که تجربه‌ آنبوردینگ بسیار خوبی داشته‌اند به احتمال بیشتری، به مدت حداقل سه سال در شرکت می‌مانند. در نتیجه این تجربه مثبت از طریق کارمندان شما به بیرون از سازمان انتقال می‌یابد.

۶- برای برندسازی کارفرما باید برای کارمندان فرصت رشد و یادگیری فراهم کنید

 

برای برندسازی کارفرما باید برای کارمندان فرصت رشد و یادگیری فراهم کنید

 

«نبود چالش جدید در محل کار» و در نتیجه آن، کاهش روحیه و کسل شدن کارمندان، اولین دلیل ترک شغل کارکنان در سال ۲۰۱۸ گزارش شده است. بنابراین فراهم کردن فرصت رشد و یادگیری از اساسی‌ترین مسائل برندسازی کارفرما است.

زمانی که کارمندان را با چالش‌های جدید روبرو کنید و به آن‌ها فرصت یادگیری بدهید، تا حد زیادی از ترک کار آن‌ها جلوگیری می‌کنید. این موضوع باعث می‌شود تا فضای کاری شرکت از حالت کسل و خسته‌کننده خارج شود. علاوه بر آن، یادگیری مطالب جدید باعث افزایش سطح دانش و کارایی در مجموعه‌تان خواهد شد.

۷- داستان‌سرایی شرکت را آغاز کنید

داستان‌سرایی مقوله‌ای بسیار گسترده و مهم است که در شرکت‌های مختلف و البته موفق، بسیار از آن استفاده می‌شود. اکیداً پیشنهاد می‌شود که برای ساخت داستانِ شکل‌گیری، شکست‌ها و موفقیت‌های شرکت خود اقدام کنید تا مخاطبان بتوانند بهتر از قبل با مجموعه شما ارتباط برقرار کنند.

داستان گویی یا استوری تِلینگ از موارد بسیار تأثیرگذار بر روی برندینگ شما است که در نهایت باعث افزایش برندسازی کارفرما می‌شود.

برای داستان سرایی می‌توانید از امکانات زیر استفاده کنید:

 • ویدیو
 • تصاویر
 • متن
 • صوت

۸- طرح سهیم‌سازی را اجرا کنید

«ایده‌های نوآورانه‌ی بیشتر»، «محیط کار و خدمات بهتر برای مشتریان» و «فرهنگ قویتر» از جمله مزایای راه اندازی طرح سهیم‌سازی در شرکت هستند. البته باید به تمامی این‌ها افزایش برندسازی کارفرما نیز اضافه شود.

نمونه‌های موفق برندسازی کارفرما

پس از ارائه توضیحات جامع به شما عزیزان، شاید بهتر است که به صورت دقیق‌تر، چند نمونه برندسازی کارفرما موفق در سطح جهانی را مشاهده و بررسی کنیم.

 • استارباکس (Starbucks)
 • هاب‌اسپات (HubSpot)
 • سول‌سایکل (SoulCycle)
 • ایونت‌برایت (Eventbrite)
 • جت (Jet)

موارد فوق، از جمله برندهای کارفرمای معتبر و به‌روز هستند. در مقاله نمونه برندسازی کارفرما، به صورت دقیق این ۵ برند بزرگ و فعالیت‌های آن‌ها را در راستای برندسازی کارفرما بررسی می‌کنیم.

کلام آخر

اجرای صحیح برندسازی کارفرما در هر کسب‌وکاری اهمیت دارد. به عنوان کلام آخر توصیه اکید می‌کنیم که به هیچ عنوان در راه ارزش‌سازی، از وعده‌ها و شعار‌هایی استفاده نکنید که از پس تحقق آن‌ها بر نیایید. در غیر این‌صورت با اثر منفی برندسازی اشتباه کارفرما مواجه خواهید شد.

در این مقاله سعی کردیم تا به صورت جامع در مورد اهمیت برندسازی کارفرما در شرکت اطلاعاتی را ارائه کنیم و پس از آن به آموزش اجرای آن به صورت قدم به قدم بپردازیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

 

خوشحال می‌شویم شما هم تجربیاتی که از برندسازی کارفرمای سازمانتان دارید با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز دهید :
1 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 5

نظرات کاربران