استارت‌آپ‌ها در برابر غول‌آساها؛ آیا اندازه شرکت در جذب کارکنان تاثیر دارد؟

تاثیر اندازه شرکت بر جذب و استخدام کارکنان؛ شرکت‌های غول آسا برنده‌اند یا استارتاپ‌ها؟

با توجه به کاهش بی‌سابقه نرخ بیکاری و تقاضای فراوان برای کارکنان فناوری، فعالان این حوزه هنگام انتخاب شغل گزینه‌های زیادی دارند. اندازه شرکت یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری است: بهتر است با یک غول فناوری کار کنند یا با استارت‌آپی کوچکتر؟

ما معمولا دنیای فناوری را به صورت صفر و یک یا سیاه و سفید تصور می‌کنیم: از یک سو مراکز رشد (incubators)‌ بسیار کوچکی که امید دارند ایده آن‌ها نوآوری بزرگ و مهم بعدی باشد، و از سوی دیگر شرکت‌های غول آسایی که مَقری به بزرگی یک شهر دارند؛ اما شرکت‌های متوسط را نادیده می‌گیریم.

با دشوار‌تر شدن استخدام نیرو، خصوصا در حوزه فناوری، ما کنجکاو شدیم که بدانیم کارکنان ترجیح می‌دهند برای شرکت‌های کوچک، متوسط، یا بزرگ کار کنند؟ با نظرسنجی از ۱۰۰۰ کارمند حوزه فناوری، بررسی کردیم که چه چیزی بر تمایلشان تاثیر می‌گذارد.

بیشتر کارکنان در استارتاپ‌ها استخدام می‌شوند یا شرکت‌های غول‌آسا؟

تعداد شرکت‌های کوچک بیشتر است، اما بیشتر کارکنان در استخدام شرکت های بزرگ هستند.

هنگام بررسی تعداد خالص شرکت‌ها متوجه می‌شویم که ایالات متحده پر از شرکت‌های کوچک است:

 • بیش از ۹۸ درصد شرکت‌ها کمتر از ۱۰۰ کارمند دارند.
 • شرکت‌های متوسط (۱۰۰ تا ۹۹۹ تن کارمند) ۲ درصد از تعداد کل شرکت‌های آمریکایی را تشکیل می‌دهند.
 • و تنها ۰٫۲ درصد از این آمار متشکل از شرکت‌های بزرگ (با ۱۰۰۰ کارمند یا بیشتر) است.

اما هنگامی که به تعداد استخدام‌ها می‌نگریم، توزیع اعداد متفاوت است:

 • شرکت‌های بزرگ تقریبا نیمی از جمعیت را استخدام می‌کنند (حدود ۴۶ درصد).
 • ۳۵ درصد کارکنان توسط شرکت‌های کوچک استخدام شده‌اند.
 • ۲۰ درصد کارکنان هم توسط شرکت‌های متوسط جذب می‌شوند.

بیایید نگاهی به درصد شرکت‌ها و کارکنان بر اساس اندازه شرکت بیاندازیم:

 

چارت شرکتها و کارکنان بر اساس اندازه شرکت

 

کارکنان حوزه‌های فناوری ترجیح می‌دهند در چه شرکتی کار کنند؟ استارتاپ‌های نوپا یا سازمان‌های غول‌آسا؟

کارکنان حوزه فناوری شرکت‌های متوسط را به غول‌ها و کسب و کارهای کوچک ترجیح می‌دهند.

هرچند در سراسر کشور کمترین میزان استخدام متعلق به شرکت‌های متوسط است، اما بین کارکنان حوزه فناوری، این نوع از شرکت ها بالاترین محبوبیت را دارند.

 • ۴۴ درصد از آنان شرکت‌های متوسط را ترجیح می‌دهند.
 • ۲۸ درصد شرکت‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند.
 • ۲۲ درصد شرکت‌‌های کوچک و استارتاپ‌ها را ترجیح می‌دهند.

 

نمودار دایره ای ترجیح کارکنان درباره اندازه شرکت

 

اولویت‌های شخصی بر انتخاب شرکت محل کار تاثیر می‌گذارند

برای این که متوجه شویم چرا مردم چنین اولویت‌هایی دارند و اندازه شرکت برای آن‌ها مهم است، معیارها و نکات مثبت هر کدام از این اندازه‌های سازمان را، از دید کارکنان بررسی می‌کنیم.

این بررسی برای «مهم‌ترین ویژگی‌های شغلی» و «ارجحیت اندازه شرکت» انجام شد:

۱- مهم‌ترین ویژگی‌های شغلی از نظر کارکنان حوزه فنی کدام است؟

وقتی از کارکنان حوزه فناوری در مورد مهم‌ترین ویژگی‌های یک شغل سوال شد پاسخشان به ترتیب زیر بود:

 • ثبات شغلی
 • انعطاف پذیری
 • تعادل بین کار و زندگی
 • دستمزد

 

برای مطالعه آخرین پژوهش که در زمینه مزایای شغلی محبوب کارکنان انجام گرفته است، و می‌تواند شما را برای جذب و حفظ کارکنان کمک کند، به مقاله «اینفوگرافیک مزایای شغلی محبوب» مراجعه کنید.

 

۲- مهم‌ترین ویژگی‌های شغلی از دید کارکنان حوزه فناوری بر اساس اندازه شرکت کدام است؟

اما وقتی بر اساس ارجحیت اندازه شرکت به آن نگاه می‌کنیم، شاهد اولویت‌های متفاوتی هستیم:

 • افرادی که می‌خواهند برای شرکت‌های کوچک کار کنند، دلیل انتخاب خود را انعطاف پذیری و تعادل بین کار و زندگی که این شرکت در اختیارشان می‌گذارد می‌دانند.
 • افرادی که شرکت‌های متوسط را ترجیح می‌دهند دلیل انتخاب خود را ثبات شغلی می‌دانند.
 • افرادی که کار در شرکت‌های بزرگ را اولویت قرار می‌دهند دلیل انتخاب خود را مزایای و خدمات جانبی بیشتر آن می‌دانند.

 

جدول و درصد ویژگی های ترجیحی کارکنان حوزه فناوری

 

کارکنان حوزه فناوی به چه دلایلی برای شرکت‌ها با اندازه‌های مختلف کار می‌کنند؟

اکنون بیایید بیشتر به جزئیات وارد شویم و به شرکت‌هایی که وضعیت خوبی دارند نگاهی بیندازیم.

۱- کار کردن برای شرکت‌های بزرگ به دلیل مزایا و خدمات جانبی

کارکنان شرکت‌های بزرگ را به خاطر مزایا و خدمات جانبی آن ترجیح می‌دهند

آن دسته از کارکنان حوزه فناوری که می‌خواهند برای یک شرکت بزرگ کار کنند، به این دلیل آن شرکت را ترجیح می دهند که تصور می‌کنند شرکت‌های بزرگ نسبت به شرکت‌های متوسط یا کوچک مزایای شغلی بیشتری ارائه می‌کنند.

 

نمودار دلایل کار کردن حوزه فناوری برای اندازه های مختلف شرکتها

 

تنها استثنا کدام است؟ تاثیر گذاری زیاد در شرکت؛ افرادی که شرکت هایی با اندازه های کوچک (۳۵%) و متوسط (۳۵%) را ترجیح می‌دهند باور دارند کار آنان تاثیر زیادی بر این شرکت‌ها خواهد گذاشت. در مقایسه با آن، تنها ۳۰ درصد از کسانی که می خواهند برای شرکت های بزرگ کار کنند چنین عقیده‌ای دارند.

برای افرادی که می خواهند در شرکت های بزرگ کار کنند، مهم‌ترین عوامل حقوق و مزایا است. فرقی نمی‌کند برای یک شرکت کوچک کار می‌کنید یا متوسط، اگر می‌خواهید داوطلبان کار در حوزه فناوری را جذب کنید، باید حقوق و مزایای جانبی پیشنهادی شما قابل رقابت با سایر شرکت‌ها باشد، در مورد آن اطلاع رسانی کنید، و حتما در اوایل فرایند مصاحبه به آن اشاره کنید.

Zappos مثال خوبی از شرکت‌های بزرگی است که برای جذب استعدادها از طریق مزایای جانبی خود را به آب و آتش می‌زنند. نه تنها مزایای بسیاری، مانند بیمه خدمات درمانی رایگان، در اختیار کارکنان خود می‌گذارند، که با دست و دل بازی خدمات اضافه‌ای مانند خشکشویی و کارواش به صورت Consierge به آنان ارائه می‌کنند.

۲- سودرسانی به جامعه دلیل کار کردن کارکنان حوزه فناوری برای شرکت‌های متوسط

امتیاز بخش دست و دل بازی و تنوع متعلق به شرکت‌های متوسط است

کارکنانی که شرکت با اندازه متوسط را ترجیح می‌دهند معمولا می‌گویند برای آنان سود رسانی به جامعه هم به اندازه تنوع (نه تنها هنگام رهبری کردن، که در بخش‌ها و تیم‌هایشان) عامل مهمی است.

اگر تاکنون شرکت شما به دنبال چنین ابتکاراتی نبوده است، حالا زمان خوبی برای شروع است. اگر تلاش‌هایی در این زمینه کرده‌اید، اطمینان حاصل کنید جویندگان کار از طریق وبسایت شرکت یا سایر کانال‌ها از اقدامات شما اطلاع دارند.

برای مثال، شرکت بازاریابی ایمیلی Sendgrid از پیشگامان سود رسانی به جامعه است. این شرکت متعهد شده در ده سال آینده یک درصد از حقوق صاحبان سهام خود را صرف امور خیریه کند. همچنین، Sendgrid به واسطه کارکنان خود، چندین فعالیت داوطلبانه هم انجام می‌دهد، از جمله آموزش کدنویسی در باشگاه پسران و دختران، و یک «هفته جامعه» که در آن در سال ۲۰۱۸ بیش از هزار ساعت کار داوطلبانه توسط کارکنان شرکت انجام شد.

۳- تاثیرگذاری بیشتر، دلیل کارکردن کارکنان برای شرکت‌های کوچک

شرکت های کوچک به کارکنان اجازه می دهند شخصا تاثیرگذار باشند

این که شرکت‌های متوسط و بزرگ بین کارکنان حوزه فناوری محبوبیت بیشتری دارند به معنای آن نیست که کسی به شرکت‌های کوچک علاقه ندارد: تقریبا یک چهارم (۲۲%) از شرکت کنندگان ما این شرکت‌ها را ترجیح می‌دهند.

چنان که در بالا مشاهده می‌کنید، بیشتر شرکت کنندگانی که شرکت های کوچک و متوسط را ترجیح می‌دهند احساس می‌کنند عملکرد آن‌ها، نسبت به علاقه مندان به اشتغال در شرکت‌های بزرگ، تاثیرگذاری بیشتری بر شرکت خواهد داشت.

سایر نظرسنجی‌ها در زمینه محبوبیت بر اساس اندازه شرکت هم نتایج مشابهی نشان داده‌اند: برای مثال، کارکنان شرکت‌های کوچک از مشاهده تاثیر عملکردشان لذت می‌برند و احساس می‌کنند افراد مهم، بیشتر به آن‌ها توجه می‌کنند. بیشتر افرادی که از شرکت‌های بزرگ به شرکت‌های کوچک کوچ کرده‌اند هم احساس می‌کنند قدر آن‌ها بیشتر دانسته می‌شود.

Buffer، تیمی ۹۰ نفره که اعضای آن از همدیگر فاصله فیزیکی زیادی دارند و به شرکت‌ها کمک می‌کند برندشان را در شبکه‌های اجتماعی گسترش دهند، قدردانی خود از کارکنانش را به روش‌های خلاقانه‌ای بروز می‌دهد. چون این استارت‌آپ کوچک فاقد دفتر مرکزی است، اعضا تصمیم گرفتند موفقیت یکدیگر را با تقدیر در دیدارهای همگانی دست اندرکاران  و اختصاص دادن یک کانال Slack کامل برای تشکر از فرد مورد نظر اعلام کنند.

جنسیت کارکنان بر اولویت آنها در انتخاب اندازه شرکت تاثیرگذار است؟

اولویت کارکنان در رابطه با اندازه شرکت به جنسیت آن‌ها هم بستگی دارد

هنگامی که با در نظر گرفتن جنسیت افراد به اولویت‌های آن‌ها نگاه می‌کنیم، می‌بینیم باز هم شرکت‌های متوسط بین هر دو جنس (در مردان ۴۶% و در زنان ۴۲%) محبوبیت بیشتری دارند. با این حال زنان (۳۳%) به طور متوسط نسبت به مردان (۲۸%) تمایل بیشتری به کار در شرکت‌های بزرگ دارند، در حالی که مردان (۲۳%) بیشتر از زنان (۲۰%) به کار در شرکت‌های کوچک متمایل هستند.

 

company sizes preference by gender - استارت‌آپ‌ها در برابر غول‌آساها؛ آیا اندازه شرکت در جذب کارکنان تاثیر دارد؟

 

سپس، وارد جزئیات شدیم تا (با در نظر گرفتن انتظاراتی که از آن شرکت دارند) دریابیم دلیل هر گروه برای انتخاب اندازه شرکت چیست.

برای زنان، انعطاف پذیری و تعادل بین کار و زندگی دلیل اصلی تمایل به کار در شرکت‌های کوچک و متوسط است. همچنین، فرقی نمی‌کند کدام اندازه شرکت را ترجیح دهند، ولی ثبات شغلی از مهم‌ترین معیارهای آن‌ها است. مزایا و خدمات جانبی بهتر زنان را به سمت شرکت‌های متوسط یا بزرگ سوق می‌دهد. حقوق بالاتر هم جاذبه مخصوص شرکت‌های بزرگ است.

برای مردان، ثبات شغلی دلیل شماره یک تمایل به شرکت‌های کوچک یا متوسط است. آنان هم مانند زنان به خاطر انعطاف پذیری و تعادل بین کار و زندگی که از این شرکت‌ها انتظار دارند به آن‌ها جذب می‌شوند. حقوق بالاتر و مزایا و خدمات جانبی بیشتر، هم جاذبه‌ای برای مردانی است که متمایل به کار در شرکت‌های بزرگ هستند.

 

جدول و درصد دلایلی که باعث میشوند کارکنان حوزه فناوری شرکتها با سایزهای مختلف را انتخاب کنند

 

نتیجه گیری

تفاوت‌هایی در آن چه کارکنان حوزه فناوری از شرکت‌هایی با اندازه‌های مختلف انتظار دارند وجود دارد. افرادی که شرکت‌های کوچک و متوسط را ترجیح می‌دهند به این دلیل که تصور می‌کنند دارند کارشان به طور محسوسی تاثیرگذار خواهد بود چنین تمایلی دارند. دلیل تمایل افرادی که شرکت‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند هم (تا حدی) توقع دریافت حقوق بالاتر است.

با این حال، چند عامل به طور مشترک برای همه جویندگان کار (بدون در نظر گرفتن اندازه شرکت موردنظرشان) بسیار مهم است. برای مثال، در نظرسنجی ما انعطاف پذیری و تعادل بین کار و زندگی به طور مساوی بین همه کارکنان حوزه فناوری اهمیت داشت.

فرقی نمی کند شرکت شما چقدر بزرگ است، تمرکز بر ۳ ویژگی بسیار مهم یک شغل، یعنی ثبات، انعطاف پذیری، و تعادل کار و زندگی، به علاوه حقوق، می تواند به جذب شدن جویندگان کار به شرکت شما کمک کرده و شما را در این محیط رقابتی یاری کند. ضمنا، اطمینان حاصل کنید این مزایا به طور گسترده و عمومی اطلاع رسانی شوند، جویندگان کار را وادار نکنید به دنبال چیزهایی که دوست دارند «بگردند». کمی فراتر برویم، تمام شرکت‌ها آن قدر عقل و درایت دارند که فرصت‌هایی برای رشد شغلی ایجاد کرده و در مورد آن‌ها اطلاع رسانی کنند، مواردی که برای افرادی که شرکت‌های متوسط و بزرگ را ترجیح می‌دهند بسیار جذاب هستند. هر چه بیشتر به تمایلات خاص جویندگان کار اهمیت دهید، آمادگی بیشتری برای جذب بهترین داوطلبان کار در حوزه فناوری خواهید داشت.

امتیاز دهید :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

نظرات کاربران